• PUCHAR ŚWIATA: Piąte miejsce Baszty

    PUCHAR ŚWIATA: Piąte miejsce Baszty

    W Pucharze Świata Nordic Walking w Bełchatowie sklasyfikowano 101 zespołów, a MLKS Baszta Bytów uplasowała się na 5. miejscu w rywalizacji drużynowej. Traktujemy ten wynik w kategorii dużego sukcesu, mając pełną świadomość rangi zawodów oraz poziomu sportowego uczestników. Wśród ponad 500 startujących zawodników, w tym 11 reprezentantów naszej sekcji, obserwowaliśmy światową czołówkę Nordic Walkingu.

    Z ogromnym szacunkiem dla mistrzów i pokorą, krok po kroku, konsekwentnie przesuwamy się w klasyfikacjach drużynowych coraz wyżej. Dla porównania – rok temu zajmowaliśmy 14. miejsce, a dwa lata temu Baszty w tej stawce jeszcze nie było.

    Start w Bełchatowie był również naszym debiutem w sztafecie mieszanej. Możliwość rywalizacji z najlepszymi na stadionowej bieżni i przed liczną nordicową publicznością była dużym wyróżnieniem.

    Główna rywalizacja rozpoczęła się jednak wcześniej. Jako pierwsi na trasę wyruszyli zawodnicy dystansu 20 km – najbardziej wytrzymali. Wśród nich znaleźli się Laura i Kazimierz, którzy aż czterokrotnie pokonali 5-kilometrową pętlę. Był to ich debiut w barwach Baszty Bytów – debiut niezwykle cenny i wymagający ogromnego poświęcenia.

    Tuż po nich rywalizację rozpoczęli zawodnicy na dystansie 10 km. Tutaj mogliśmy oprzeć się na doświadczeniu. Aniela, Barbara i Katarzyna wykonały swoje zadanie, notując solidne czasy. Prawdziwą sportową kropką nad „i” był występ Oleksego, który otarł się o podium i poprawił swój rekord życiowy aż o 4 minuty i 8 sekund, wskakując na wyższy poziom sportowy.

    Na dystansie 5 km wystartowali Kasia, Ania, Iwona, Bogdan i Marek, mierząc się z wymagającą, piaszczystą trasą. Czas Kasi zapisał się jako najlepszy wynik w klubowym rankingu kobiet na tym dystansie, mimo że jej optymalnym dystansem jest 10 km. Start na 5 km był świadomym, taktycznym posunięciem – jak się okazało, w pełni trafionym. Warto również odnotować postawę Iwony, która po groźnie wyglądającej wywrotce nie zrezygnowała z rywalizacji i kontynuowała marsz do mety, dając przykład sportowego charakteru i determinacji.

    Każdy start miał znaczenie – udział wszystkich zawodników przełożył się na cenne punkty rankingowe, które złożyły się na bardzo wysokie, piąte miejsce Baszty Bytów w klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata w Bełchatowie.


    Więcej tekstów o treningach i startach znajdziesz sekcji Nordic Walking na basztabytow.pl

  • PUCHAR ŚWIATA: Pierwszy międzynarodowy start

    PUCHAR ŚWIATA: Pierwszy międzynarodowy start

    Mamy sukces. Wciąż trudno nam ochłonąć po powrocie z Mistrzostw Świata Nordic Walking, z których do Bytowa wróciliśmy bogatsi o kolejne, bezcenne doświadczenia i sportowe osiągnięcia. W zawodach najwyższej rangi, rozegranych na dystansach 5, 10 i 21 km, zarejestrowało się 897 zawodników z 18 państw. Wśród nich znalazło się ośmioro reprezentantów Baszty Bytów, którzy mieli okazję rywalizować z absolutną światową czołówką.

    Każdy z nas przeżywał ten start na swój sposób, ale jedno było wspólne – do tych zawodów przygotowywaliśmy się miesiącami. Wyczerpujące interwały, fartleki, tabaty, ćwiczenia techniczne i setki pokonanych kilometrów stały się codziennością.

    Trenowaliśmy w upale i w chłodzie, w deszczu, śniegu i wietrze. Ten wysiłek się opłacił. Na dystansie 10 km aż troje zawodników Baszty Bytów – Barbara Badowska-Stefańska, Oleksii Kuzhylnyi oraz Bogdan Adamczyk – awansowało do finału Mistrzostw Świata. Warto podkreślić, że do finałów dopuszczano jedynie 60 najmocniejszych zawodniczek i zawodników w każdej kategorii.

    Jest to dorobek nie tylko ośmioosobowej reprezentacji obecnej na mistrzostwach, ale także wszystkich tych, z którymi mamy przyjemność trenować w każdą niedzielę. To wspólny efekt systematycznej pracy całej sekcji.

    Trasa zawodów nie była łatwa. Na zawodników czekała jedna wymagająca górka, którą – ku naszej satysfakcji – wszyscy bytowiacy pokonali z dużą swobodą. To efekt regularnych treningów na pagórkowatej ścieżce zdrowia oraz na Górze Siemierzyckiej. Znacznie większym wyzwaniem okazał się miejscami grząski piasek. Na szczęście zdecydowana większość trasy prowadziła przez las, co dawało choć odrobinę wytchnienia od upału. Start i meta zostały zlokalizowane na stadionie lekkoatletycznym, a poziom organizacyjny zawodów trudno sobie wyobrazić na wyższym poziomie.

    Po zakończeniu rywalizacji nasi zawodnicy skorzystali również z konsultacji z sędzią odpowiedzialnym za wideoanalizę techniki marszu. Była to bardzo cenna lekcja, która uświadomiła nam, że wciąż jesteśmy na etapie doskonalenia techniki i mamy jeszcze przestrzeń do rozwoju.

    Na dziś jednak pozwalamy sobie na radość z osiągniętych wyników. Tym bardziej, że sekcja Nordic Walking Baszta Bytów nie ma jeszcze nawet roku, a już mogła zaznaczyć swoją obecność na arenie mistrzostw świata.


    Więcej tekstów o treningach i startach znajdziesz sekcji Nordic Walking na basztabytow.pl