• PUCHAR POLSKI: Podium Laury w Pleszewie

    PUCHAR POLSKI: Podium Laury w Pleszewie

    Podczas finałowych zawodów Polskiej Ligi Nordic Walking w Pleszewie (woj. wielkopolskie) Baszta Bytów miała tylko jedną reprezentantkę – Laurę Żusin-Kaczmarek. Ale za to jaką!

    Laura stanęła na starcie 20 kilometrów bez presji, choć – jak sama przyznała – czuła, że „to może być jej dzień”. I rzeczywiście był!

    Nie tylko poprawiła swój rekord życiowy o ponad 7 minut, ale też wywalczyła trzecie miejsce w Pucharze Polski w kategorii K55+. Jej świetny czas – 02:50:40 – dał jej 14. miejsce wśród wszystkich kobiet oraz trzeci najlepszy wynik w historii klubu w kategorii pań.

    W zaledwie dwa lata naszej nordikowej przygody zgromadziliśmy już 19 podium w zawodach tej rangi!

    Gratulujemy Laurze niesamowitej formy, hartu ducha i pięknej statuetki zdobytej po heroicznym, 20-kilometrowym marszu!

    PS. Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy nasi reprezentanci startują na dystansie 20 km. Efekt? – 5 razy stawaliśmy na podium!


    Więcej tekstów o treningach i startach znajdziesz sekcji Nordic Walking na basztabytow.pl

  • PUCHAR ŚWIATA: Piąte miejsce Baszty

    PUCHAR ŚWIATA: Piąte miejsce Baszty

    W Pucharze Świata Nordic Walking w Bełchatowie sklasyfikowano 101 zespołów, a MLKS Baszta Bytów uplasowała się na 5. miejscu w rywalizacji drużynowej. Traktujemy ten wynik w kategorii dużego sukcesu, mając pełną świadomość rangi zawodów oraz poziomu sportowego uczestników. Wśród ponad 500 startujących zawodników, w tym 11 reprezentantów naszej sekcji, obserwowaliśmy światową czołówkę Nordic Walkingu.

    Z ogromnym szacunkiem dla mistrzów i pokorą, krok po kroku, konsekwentnie przesuwamy się w klasyfikacjach drużynowych coraz wyżej. Dla porównania – rok temu zajmowaliśmy 14. miejsce, a dwa lata temu Baszty w tej stawce jeszcze nie było.

    Start w Bełchatowie był również naszym debiutem w sztafecie mieszanej. Możliwość rywalizacji z najlepszymi na stadionowej bieżni i przed liczną nordicową publicznością była dużym wyróżnieniem.

    Główna rywalizacja rozpoczęła się jednak wcześniej. Jako pierwsi na trasę wyruszyli zawodnicy dystansu 20 km – najbardziej wytrzymali. Wśród nich znaleźli się Laura i Kazimierz, którzy aż czterokrotnie pokonali 5-kilometrową pętlę. Był to ich debiut w barwach Baszty Bytów – debiut niezwykle cenny i wymagający ogromnego poświęcenia.

    Tuż po nich rywalizację rozpoczęli zawodnicy na dystansie 10 km. Tutaj mogliśmy oprzeć się na doświadczeniu. Aniela, Barbara i Katarzyna wykonały swoje zadanie, notując solidne czasy. Prawdziwą sportową kropką nad „i” był występ Oleksego, który otarł się o podium i poprawił swój rekord życiowy aż o 4 minuty i 8 sekund, wskakując na wyższy poziom sportowy.

    Na dystansie 5 km wystartowali Kasia, Ania, Iwona, Bogdan i Marek, mierząc się z wymagającą, piaszczystą trasą. Czas Kasi zapisał się jako najlepszy wynik w klubowym rankingu kobiet na tym dystansie, mimo że jej optymalnym dystansem jest 10 km. Start na 5 km był świadomym, taktycznym posunięciem – jak się okazało, w pełni trafionym. Warto również odnotować postawę Iwony, która po groźnie wyglądającej wywrotce nie zrezygnowała z rywalizacji i kontynuowała marsz do mety, dając przykład sportowego charakteru i determinacji.

    Każdy start miał znaczenie – udział wszystkich zawodników przełożył się na cenne punkty rankingowe, które złożyły się na bardzo wysokie, piąte miejsce Baszty Bytów w klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata w Bełchatowie.


    Więcej tekstów o treningach i startach znajdziesz sekcji Nordic Walking na basztabytow.pl

  • MISTRZOSTWA POLSKI: Krok do przodu

    MISTRZOSTWA POLSKI: Krok do przodu

    Możemy być lepszą wersją samych siebie – i Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Gorzowie Wielkopolskim jasno to potwierdziły.

    Zawodnicy Baszty Bytów poprawili swoje wyniki sprzed roku, a w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy wysokie 12. miejsce na 76 punktujących klubów w kraju. Dla porównania, w 2024 roku podczas mistrzostw w Czerwonaku uplasowaliśmy się na 15. pozycji.

    Najlepszym miernikiem postępu są konkretne wyniki sportowe. W porównaniu z ubiegłym rokiem, przy zachowaniu tych samych dystansów i klasyfikacji OPEN kobiet i mężczyzn, wyraźny progres zanotowali nasi zawodnicy. Katarzyna Lemańczyk poprawiła swoją pozycję z 36. na 27. miejsce, Barbara Badowska-Stefańska z 69. na 52., Aniela Kożykowska z 74. na 55., Marek Piekarski z 141. na 109., a Bogdan Adamczyk z 108. na 88. miejsce.

    Dodatkowo po raz pierwszy Baszta Bytów miała swoich reprezentantów na dystansie 20 km. Alicja i Olek bardzo mocno zaznaczyli swoją obecność w tej rywalizacji, ocierając się o podium i pokazując potencjał, który z pewnością zaprocentuje w kolejnych startach.

    Cel na ten występ został osiągnięty. Idziemy konsekwentnie do przodu – krok po kroku, wynik po wyniku.

    MISTRZOSTWA POLSKI
    GORZÓW WLKP. 7.06.2025 r.
    20 KM – KOBIETY: 10. Alicja Krawczyk 02:41:24 (5 kat. K45). MĘŻCZYŹNI: 11. Oleksii Kuzhylnyi 02:40:06 (4 kat. M18).
    10 KM – KOBIETY: 27. Katarzyna Lemanczyk 01:20:26 (12 kat. K45), 52. Barbara Badowska-Stefańska 01:27:45 (4 kat. 65+), 55. Aniela Kożykowska 01:28:06 (5 kat. K65+), 68. Bożena Mańska 01:31:43 (15 kat. K55).
    5 KM – KOBIETY: 161. Katarzyna Żmuda-Trzebiatowska 46:27 (18 kat. K50). MĘŻCZYŹNI: 88. Bogdan Adamczyk 40:46 (9 kat. M50), 109. Marek Piekarski 43:59 (13 kat. M50).


    Więcej tekstów o treningach i startach znajdziesz sekcji Nordic Walking na basztabytow.pl