• Mamy to! Puchar Polski w Bytowie

    Mamy to! Puchar Polski w Bytowie

    Bytów będzie gospodarzem Pucharu Polski Nordic Walking. Zawody odbędą się 11 kwietnia 2026 r. w podbytowskim Mądrzechowie i otworzą Światowy Sezon Nordic Walking 2026. Zapisy już trwają – po tygodniu na liście startowej jest ponad 100 zawodników, a celem organizatorów jest przekroczenie 400 uczestników.

    Puchar Polski Nordic Walking – otwarcie sezonu 11 kwietnia

    Wielkimi krokami zbliża się nasze najważniejsze wydarzenie sezonu. Już 11 kwietnia 2026 roku Powiat Bytowski ponownie stanie się areną rywalizacji najlepszych zawodników Nordic Walking w kraju. W podbytowskim Mądrzechowie odbędą się zawody Pucharu Polski Nordic Walking – oficjalne otwarcie światowego sezonu 2026.

    Miasteczko zawodów zostanie zlokalizowane przy ul. Sportowców, na obiekcie rekreacyjnym przy sali wiejskiej. Trasa rywalizacji zostanie wytyczona na terenie Nadleśnictwa Bytów, a jedna pętla będzie liczyć 5 km. Zawodnicy wystartują na dystansach 5 km, 10 km oraz 20 km. Zawody będą jednocześnie klasyfikowane w ramach Polskiej Ligi Nordic Walking oraz w osobnej rywalizacji Ligi Północy.

    Zapisy trwają – ponad 100 zawodników już na liście startowej

    Na stronie Światowej Ligi Nordic Walking ruszyły już zapisy. Zainteresowanie jest ogromne – zaledwie kilka godzin po uruchomieniu rejestracji chęć udziału zadeklarowało kilkudziesięciu zawodników z całej Polski. Tempo zapisów tylko potwierdza, jak duże jest to wydarzenie: po tygodniu od startu rejestracji na liście startowej widniało już ponad 100 zawodników.

    Organizatorem Pucharu Polski są Nordic Walking Poland oraz sekcja Nordic Walking Baszta Bytów. Baszta ma już za sobą pierwsze szlify organizacyjne przy imprezach tej rangi – dziś możemy powiedzieć jasno: jesteśmy gotowi.

    Powiat Bytowski drugi rok z rzędu będzie gospodarzem zawodów tej rangi. W 2025 roku nordicowcy rywalizowali wokół jeziora Lednik w Miastku, gdzie powrócą również w sierpniu 2026 r. Jednak zanim to nastąpi, już wiosną najlepsi zawodnicy spotkają się w Mądrzechowie pod Bytowem, by wspólnie rozpocząć nowy sezon startowy.

    Tu będą publikowane aktualne informacje organizacyjne

    W tym miejscu będziemy na bieżąco publikować i aktualizować wszystkie najważniejsze informacje organizacyjne dotyczące zawodów Pucharu Polski Nordic Walking w Bytowie. Pojawią się tu m.in. trasa, szczegóły dojazdu, parkingów, baza noclegowa, polecane punkty gastronomiczne, komunikaty dotyczące trasy, pakietów startowych oraz inne ważne linki i dokumenty.



    REGULAMIN:
    https://poland.nordicwalkingworldleague.com/uploads/downloads/regulamin2026plnw2-69653a8c13f83.pdf

    ZAPISY:
    https://nordicwalkingworldleague.com/pl/tournaments/list

    ORGANIZATORZY:
    Nordic Walking Poland (Marcin Szulc, Helena Szulc)
    Urząd Miejski w Bytowie (Burmistrz: Ireneusz Gospodarek, Zastępcy Burmistrza: Przemysław Kraweczyński i Jadwiga Dąbek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej: Jan Treder, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu: Iwona Strojk, Kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Promocji Mariola Wejman)
    MLKS Baszta Bytów (Prezes: Kazimierz Kwidziński, Wiceprezes ds. kolarstwa Tomasz Natkaniec, wiceprezes ds. NW: Bogdan Adamczyk)

    PARTNERZY:
    World Original Nordic Walking Federation (ONWF)
    Powiat Bytowski (Starosta Bytowski: Leszek Waszkiewicz, Wicestarosta: Aleksander Szopa)
    Nadleśnictwo Bytów (Nadleśniczy Krzysztof Rudnik)
    Bytowskie Centrum Kultury (Dyrektor: Marian Gospodarek, obsługa dźwięku: Mirosław Zahl i Kacper Zahl)
    DKMS
    Welsom
    Gabel
    Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) – Fundacja Sprawni Inaczej o. Bytów
    Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) – Stowarzyszenie Jesteśmy
    Przedsiębiorstwo Drogowe Jereczek (Roman Jereczek)
    AP Dystrybucja (Aleksandra Telega i Paweł Dykier)
    Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie (Dyrektor: Sylwia Kontny Białogłowicz, opiekunowie: Teresa Kowgan i Łukasz Kowalski)
    Sołectwo Mądrzechowo (Sołtys Eugeniusz Wiatrowski)
    OSP Pomysk Wlk. (Jan Treder)
    Szpital Powiatu Bytowskiego sp. z o.o. (Prezes Beata Hinc)
    dr Paweł Wichłacz
    KGIGW Terô më w Mądrzechowie
    FILON (Rafał Fiedler)
    • Fabryka Zdrowia (Katarzyna Klaman)
    Zespół wokalny JULITA i DZIEWCZYNY (Julita Durawa, Karolina Bożek, Agata Szwed, Magdalena Szwed, Monika Hinz, Justyna Nowak)
    MKS Bytovia Bytów (Prezes: Łukasz Hinc)
    • Pomorska Wataha
    • Browar Kaszubski Bytów

    FOTO:
    • Piotr Wisiński, Daniel Zakrzewski
    oraz wielu wolontariuszy, wśród nich przedstawiciele powyższych firm i instytucji.

  • I OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA Nordic Walking

    I OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA Nordic Walking

    Bardzo cieszymy się, że w minionym tygodniu mogliśmy gościć nordicowców dwa razy. Najpierw w sobotę na miasteckich zawodach Pucharu Polski, a w niedzielę na I Konwencji Nordic Walking na zamku w Bytowie.

    To było wydarzenie bez precedensu. Dziękujemy Helenie Szulc i Marcinowi Szulc z Nordic Walking Poland za przyznanie naszemu miastu rolę gospodarza konwencji. Natomiast uczestnikom życzymy dalszego rozwoju naszej pięknej dyscypliny.

    31.08.2025 r. był szczególnym dniem dla Nordic Walking Poland ONWF. Odbyła się I Ogólnopolska Konwencja Nordic Walking. Wydarzenie toczyło się w niecodziennej scenerii bytowskiego zamku pokrzyżackiego. Zajęcia teoretyczne przeprowadzono w salach Muzeum Zachodniokaszubskiego, a praktyczne na trawiastym placu przyzamkowym.

    Agenda konwencji była bardzo różnorodna, a rozpoczął ją Krzysztof Stępień. Opowiedział w jaki sposób pokonał 7 maratonów na 7 kontynentach w 7 dni. Mówił nie tylko o ogromny wysiłku sportowym ale także logistycznym. Bowiem działo się to dzień po dniu w Afryce, Antarktydzie, Australii, Azji, Europie, Ameryce Południowej i Ameryce Północnej.

    Po nasyconej dawce pozytywnej energii, przyszła pora na pierwszą porcję wiedzy. Ceniona i znana w kraju dietetyczka Olga Marzol-Lewandowska w telegraficznym skrócie przedstawiła główne zasady żywienia. Po przebrnięciu przez teorię i zasady dotarła do porad jak odżywiać się przed zawodami Nordic Walking. Opowiadała jak powinno wyglądać ładowanie energetyczne w zależności od tempa marszu, długości trasy, wieku i masy ciała oraz rodzaju terenu.

    Trzecim punktem konwencji była debata dotycząca stereotypów, teraźniejszości i przyszłości Nordic Walkingu. Na pytania Heleny Szulc odpowiadali: prezes NWPL Marcin Szulc, który bardzo chętnie dzielił się swoją wiedzą i planami na przyszłość. Mówił w jakim kierunku zmierza nasza dyscyplina. Drugą wybitną postacią w gronie prelegentów był Szymon Sypniewski, który oprócz dużej wiedzy jest świetnym mistrzem techniki. Opowiadał o aspektach praktycznych. Trio debatujących zamykał Bogdan Adamczyk, trener Baszty Bytów, który w dwa lata zbudował modelowy zespół wcielając w życie nabytą wiedzę podczas szkoleń trenerskich i instruktorskich w Nordic Walking Poland.

    Kolejny punkt wydarzenia był 30-minutową kondensacją dwudniowych modułów trenerskich „kształtowanie sylwetki”. Marcin Szulc podjął się tematu „siła sylwetki – sekret, który spala”.

    Po przerwie obiadowej zajęcia przybrały inny charakter. Helena Szulc zaprosiła uczestników na networking dzieląc uczestników na dziesięć 5-osobowych grup. Było siedem 10-minutowych rund. W każdej z nich był inny temat do przedyskutowania. Uczestnicy dzielili się między sobą wiedzą i pomysłami.

    Co ciekawe, w każdej rundzie tematycznej był inny podział osobowy na grupy. Jak się okazało, była to bardzo atrakcyjna forma zajęć.

    Teoretyczne rozważania nt. Nordic Walkingu zamknął Marcin Rosak, multimedalista mistrzostw Polski i świata oraz szkoleniowiec wielu trenerów i zawodników. Swój wykład przewortnie zatytułował: „wygląda na to, że wszystko robiłem źle, czyli o przygotowaniu zawodnika”. Również w jego przypadku było to streszczenie szkoleń trenerskich, które prowadził w module „przygotowanie zawodnika do sezonu”. Jest to wiedza elementarna dla każdego trenera. Bez tego trudno planować jakiekolwiek zajęcia. Szczególnie, gdy myśli się w perspektywie rozwoju. Marcin Rosak wyjaśniał czym są cykle, o tym jak ważne są okresy roztrenowania, jak należy zwiększać obciążenia, a także o tym, że czasami mniej znaczy więcej.

    Wreszcie przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Marcin Szulc kontynuował swój rozpoczęty temat, ale tym razem na trawie, pokazując ciekawe ćwiczenia indywidualne i w parach. Nie było chwili na odpoczynek bo tuż po nim do głosu doszedł Szymon Sypniewski. Zaprezentował gry i zabawy z kijami w grupach. Na zakończenie mistrzyni stretchingu Jolanta Kusza dała dawkę ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych.

    To oznaczało, że przyszedł czas na rozdanie pamiątkowych medali i certyfikatów ukończenia I Ogólnopolskiej Konwencji Nordic Walking. Razem z Heleną Szulc i Marcinem Szulc wręczali je Starosta Bytowski Leszek Waszkiewicz, i Burmistrz Bytowa Ireneusz Gospodarek.

    W ten sposób dobiegł końca nordicowy weekend w powiecie bytowskim, który rozpoczął się od zawodów Pucharu Polski nad jez. Lednik w Miastku i zakończył się na zamku w Bytowie.

    Konwencja odbyła się dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego pod patronatem Marszałka Mieczysława Struka i Przewodniczącego Sejmiku województwa pomorskiego Jana Kleinszmidta.


    Więcej tekstów o treningach i startach znajdziesz sekcji Nordic Walking na basztabytow.pl